Uz Sākumu arrow Hipiji mūsdienās arrow Rainbow un Šipota - salīdzinājums
Citas lietas
Praktiski ieteikumi
Resistance!
Labas grāmatas
Labas filmas
Mūzika
Mūsu bibliotēka
- - - - - - -
Mūzu mājoklis
- - - - - - -
Viesu grāmata
Forums
Šajās dienās:
08.12. Džima Morisona dzimšanas diena
08.12. Džona Lenona nāves diena
29.12. Mariannas Fetifulas dzimšanas diena
Ieskaties galerijā!
Jaunākās galerijas
Yaga gathering (42 bildes)
Tikšanās pie madonas 2009 (77 bildes)
Umkas koncerts (9 bildes)
Hipiju ferma (30 bildes)
Pasākumi 2009 (0 bildes)
Jaunākais forumos
Hipiji,lv jaunā lapa!
Rainbow un Šipota - salīdzinājums Drukāt E-pasts
Uzrakstīja Līva Zolneroviča   
21.11.2005

 Šis raksts nav tapis tieši lapai hipiji.lv, bet ir mazliet pārlabots Latvijas Kultūras akadēmijas studentu konferencē lasīts referāts, tādēļ te izpaliks dažādi - ak cik labi un skaisti tur bija ...un tur tiešām bija labi un skaisti - bet par to citreiz...

Tātad Rainbow un Šipota:

Abas nometnes ir ļoti cieši saistītas ar hipiju kustību. Viena no tām ir izplatījusies visā pasaulē - tā ir Rainbow nometne, otra - Šipotas nometne notiek tikai Ukrainā. Runājot par Rainbow savukārt vairāk stāstīšu par Krievijā, nevis Eiropā notiekošo Rainbow nometni. Abas nometnes ir absolūti nekomerciālas, bez ieejas maksas, bez face control, bez sektantiskām nosliecēm.

Dibināšanas vieta, laiks un apstākļi

ImageRainbow nometne aizsākusies 1971. gadā ASV, aizsākumi saistīti ar hipiju kustību, kādā no tolaik daudzajām hipiju nometnēm  bijusi Rainbow telts - indiāņu tipi (vigvama tipa telts), kurā cilvēki varējuši nākt atpūsties pēc vētrainas uzdzīves pārējā nometnē. 80. gados nometne izplatījās arī Eiropā, pašlaik šī nometne pēc faktiski vienādas shēmas norisinās ļoti daudzās valstīs.

Šipota - nometnes aizsākumi meklējami bijušās PSRS teritorijā, tepat Latvijā, 1978. gada vasarā šī nometne samērā stihiski aizsākās Virtupē un vēlāk Gaujā un Lilastē. Pēc vīzu režīma ieviešanas ar Krieviju nometne Latvijā vairs nenotiek, bet tās bijušie dalībnieki no Ukrainas dibināja savu nometni Karpatu kalnos.

Norises laiks

Abas nometnes ir īslaicīgas.

Rainbow notiek paralēli daudzās vietās pasaulē. Nometnes laiks var būt gan pāris dienas, gan vesels mēnesis. Reizi gadā notiek visas Eiropas nometne, kas ilgst veselu mēnesi, reizi gadā visas pasaules Rainbow. Norises vieta un datumi katru gadu mainās.

Šipota norisinās tikai vienu nedēļu un nemaina norises vietu un datumus. Norises laiks balstīts pagātnē - Gaujas nometne Latvijā notika faktiski visu vasaru, bet kulminācijas brīdis bija Jāņos, 23. -24. jūnijā. Šipota norisinās aptuveni no 1. līdz 10. jūlijam, Jāņi tiek svinēti pēc vecā kalendāra - 6. jūlijā un tos dēvē par Ivan Kupala.

Kā uzzināt informāciju uz tām var doties

Šobrīd informāciju par abām nometnēm var iegūt internetā, tomēr tā netiek publicēta masu mēdijos. Ir jāzina, ka šīs nometnes eksistē, lai tās varētu atrast. Vēl abas atrodamas meklējot vārdu "hipiji." Šipotā paralēli darbojas arī vēstuļu sūtīšana. Uz nometnēm var doties jebkurš, bet ārpus tām klīst leģendas, ka nevar vis un ir jāgaida speciāls ielūgums. Daļēji šī malda pamatā ir organizatoriskā darbība, jo informācija par nometni ikgadējā tiešām saucās ielūgums, bet tas nav domāts kādam konkrētam cilvēkam. (pielikt ielūgumus)

Organizatori

Faktiski nevienai no nometnēm nav oficiālu organizatoru. Rainbowā ir skaidrāk izteikta grupa, kas meklē ikgadējo pasākuma vietu un domā par kārtību nometnē. Šipotā tādas faktiski nav, jo nometne gadu no gada norisinās vienā un tajā pašā vietā. 

Dalībnieku skaits, vecums

Rainbowā aptuveni 1000 -2 tūkstoši, Šipotā ~500.

 Talāk par nometni:

Šipota

Tātad, Šipota norisinās jau 13 gadu vienā un tajā pašā vietā. Dzīve norisinās teltīs, vakarā cilvēki pulcējas pie ugunskuriem.

Faktiski Šipotas kodolu veido un toni nosaka vecākās paaudzes hipiji  - pārsvarā tie, kuri bijuši Gaujā, pašlaik 40- 60 gadus veci. Viņi ir tie, kuri vadībā notiek ugunskura sagatavošana Ivan Kupala vakarā un redzams, ka visa nometnes dzīve notiek ap viņiem. Tas ir mēģinājums turēties pie vecajām Gaujas tradīcijām. Veco ir apmēram 10 -15, parasti viņi dzīvo nometnes centrā. Pret viņiem izturas ar īpašu cieņu, kaut gan nekādas īpašas distances nav. Pie ugunskuriem stāsta stāstus par Gaujas nometni, jaunību. Vakaros var novērot pulciņus, kas sasēdušies nevis ap ugunskuru, bet ap magnetafonu un klausās mūziku no 60. un 70. gadiem, kas speciāli ierakstīta izlasēs - Creedance Cleervater, Led Zeppelin utt. Tomēr ir atšķirības arī no Gaujas, ko ieviesušas laika korekcijas - netiek lietotas stiprās narkotikas, kas Gaujā beigās bija jau ļoti izplatītas. Alkoholu lieto, vidējos apmēros, no rīta var dzirdēt stāstus, kas  un kā.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Muzikālais repertuārs - bungas, dažādi 60. un 70. gadu gabali, arī Pjatnica utt.

Nometnes dzīve norit mierīgi, nav nekādu diskusiju par notiekošo, nav arī īpašu semināru. Pa vakariem parasti muzicē pie ugunskuriem līdz pat rītam, notiek staigāšana no viena pie otra ugunskuru. Iecienītas ir arī došanās uz Šipotas ūdenskritumu kā arī uz ciema kafejnīcu.

Liela interese par hipiju vēsturi,  nometnes dalībnieki ir hipiji  un nediskutē par to, kas tas ir, jo tas ir redzams dzīvē. Subjektīvi - nometnē valda viegla atmosfēra, bet cilvēki ir savstarpēji labvēlīgi noskaņoti.Patiesībā -īsta hipiju nometne.

Arī Šipotai ir savas tradīcijas, kas ieviesušās tieši Šipotā - tās ir - Mis Šipotas ievēlēšana, kopējā fotografēšanās dienā pēc Ivana Kupalas. Paši nozīmīgākie svētki ir Ivan Kupala, 6. jūlija vakarā jau laikus veido lielo ugunskuru, kuru vakarā aizdedzina, ap ugunskuru notiek dejas, jautrība līdz pat rītam.


Atšķirībā no Rainbow gandrīz nemaz nav novērojami kaili cilvēki. Tas gan neskaitās nekas nosodāms, bet cilvēki tomēr tā īpaši nedara bez vajadzības, vienīgi ejot uz ūdenskritumu mazgāties. Daudz retāk.

Rainbow

Rainbow norise ir balstīta uz stingrākiem noteikumiem.

Pirmkārt jau to nosaka tas, ka katru gadu Rainbow notiek citā vietā, līdz ar to ir izveidojusies grupa, kas meklē jaunas vietas, un spriež vai tās ir vai nav piemērotas - izveidojas kāds kodols, kurš lemj un organizē. Jāatzīmē, ka šis kodols izveidojas dabiskā ceāļ - jebkurš var ietu un piebiedroties.

Nonākot Rainbowā noteikti jau pirmajās dienās var izdzirdēt vārdu "aplis".

Ko tas nozīmē?

Par visiem notikumiem Rainbovā lemj aplis -  principā ir divi apļi- viens ir lielais Vision concile, kurā lemj par nometnei svarīgiem ilgtermiņa jautājumiem, otrs ir ikdienas aplis, kurā paziņo aktualitātes un dala ēdienu.

Vision council sasauc tad, kad radusies kāda nopietna problēma nometnes dzīvē, savukārt ikdienas aplis notiek katru dienu, vienu vai divas reizes dienā. Pirms apļa visi sadodas rokās un dzied OM. Aplī apspriež aktualitātes un pret ziedojumiem dod ēdienu. Ziedojuma apjoms nav noteikts, var nedot neko, tikai pateikties. Apļa laikā parasti paziņo par to, kādi semināri ir paredzēti - tos organizē paši dalībnieki, jebkurš to var darīt. gandrīz katra apļa laikā parādās kāda tēma par kuru diskutēt. Izteikties aplī var cilvēks kur paņēmis rokā tā saucamo tolking stick - runas koku .Var apmeklēt. Semināri - joga, meditācija, šamanisms, pērlīšu vīšana, uguns griešana utt. Notiek pašdarināta teātra izrādes, uguns šovi vakaros. Rainbowā daudz vairāk cilvēku staigā kaili.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Rainbow gaisotne līdz ar to atšķiras no Šipotas jau organizatoriskā ziņā. Atšķirību veido arī Rainbow dalībnieku  identitātes neskaidrības. Šo diskusiju pamatā ir Rainbow neviendabīgais sastāvs, tāds tas ir izveidojies vēsturiski. Pirmkārt leģenda par jauno tautu, kas nāks (nevis hipijiem), otrkārt -  Rainbow nometne Krievijā aizsākusies 1991. gadā, kad kādi cilvēki no Krievijas aizbraukuši uz Eiropas nometni un pēc tam izdomājuši veidot Krievijā līdzīgu nometni.


Sākotnējais organizators bijis Vasu Deva, kurš ir saistīts ar miera dejām, pēc paris gadiem viņš Rainbow pametis, ir bijis laiks, kad Rainbowā aktīvi dalību ņēmušās kosmiskās vecmāmiņas - Rēriha un Blavatskas piekritējas, indiānisti, kas dzīvojuši tipkai tipi. Pēdējos piecus gadus pārsvaru ir ņēmuši hipiji. Starp šīm divām daāļm - rainbow people un hipijiem notiek nemitīgas diskusijas. ir arī tādi, kas saka Rainbow un hipiji nav viens un tas pats. Tas arī rada konfliktus.
Galvenokārt diskusijas izraisa alkohola lietošanas aizliegums, diskusijas par fotografēšanu, kā arī reizēm aplī piemin, ka vairāk jāpriecājas, jāsmaida, kāds izsakās, ka nav īstais Rainbow gars utt.

Nometnes dalībnieku vidū valda uzskats, ka tajā brīdi, kad nometnē ļaus oficiāli lietot alkoholu notiks pilnīgs bardaks un šausmas.

Ko domā abas šīs nometnes viena par otru

Jāatzīst, ka Rainbow dalībnieki ir samērā negatīvi noskaņoti pret Šipotu - kā negatīvais tika minēts tas, ka tur dzer, kaujas un esot ļoti daudz panku.
Savukārt Šipotā arī par Rainbow runā mazliet skeptiski, kā par daļēji mākslīgu veidojumu un parasti uzsvēra to, ka nesaprot kādēļ jāmaina katru gadu vieta, kā arī pieminēja Rainbowā notikušos nelaimes gadījumus, kuri beidzās ar cilvēku upuriem - divi noslīkušie.
Ir arī daudzi cilvēki, kas dodas uz abām nometnēm un patiesībā jau viss ir labi.

Secinājumi


Abas nometnes  balstītas atšķirīgās dzīves uztverēs. Šipotas aizsākumi meklējami padomju laikos, tā ir īsti padomju hipiju tradīcija, savukārt Rainbow aizsākumi ir rietumnieciski, un Rainbow Eiropā un Krievijā nav viennozīmīgi hipiju nometne. Atšķirīgi ir arī abu nometņu principi - ja par Šipotas devīzi varētu teikt, ka tā ir - zapretščeno zapretjitj - aizliegts aizliegt, tad Rainbow nometnē eksistē samērā daudz aizliegumu.

Atšķirība tāda, ka Šipotā nav identitātes meklējumi - tur viss ir skaidrs- hipiji, Rainbow svārstās starp  jaunu tautu un hipijiem.
Komentāri
Biedri?
ilzīte (87.226.55.xxx) 2009-05-14 19:06:47

Tas nekas, ja uz Šipotu es laistos viena? Vai man nebūtu tur tā vientuļi, es
jau zinu, ka hipiji būtu brāl;iba un mīlestība, bet tomēr...?
Un vēl,
vai nevar kādam pievienoties stopiem????
coooooool!
annija (81.198.190.xxx) 2008-05-07 17:19:32

cawww :zzz :roll :roll :roll
...
viesis (217.199.116.xxx) 2006-05-04 23:22:22

Līva Zolneroviča (ex Jēkabsone) ir vienīgais hipijs Latvijā, jo vairāk
neviens nav bildis ne pušplesta vārda hipiju sakarā! Apsveicu ar
uzņēmību!!
sovakar Pcoli un Kuchenbeat!!
ieva (80.233.179.xxx) 2006-04-07 14:39:57

Ceesiis, http://www.alternative.lv/view.php?id=1166
ainis (80.232.216.xxx) 2006-04-06 18:58:10

izskataas peec vienkaarsha dzerstinja. bet tas nekas, jo, lai uztureetos
ukrainaa vienkaarshi IR jaapiedzeras. citaadi uzmaacas dziljas skumjas, kuras
neatkaapjas, pat, ja to visu uztver kaa eksotiku.
...eh šipota!
viesis (81.198.69.xxx) 2006-03-01 16:48:03

2005 vasarā biju,tas jaaizjuut,kaa muusuu ukrainju draugi teic-njeneprjazhna
...
liiva (80.233.192.xxx) 2006-02-23 11:47:32

tie taču ir meži un kalni, kur tur problēma...
...sintija
viesis (84.237.224.xxx) 2006-02-22 21:51:37

tipi ir loti skaisti bet es nesaprotu vienu ka tur var kurinaat ugunskuru

viesim
ieva (80.233.179.xxx) 2006-02-03 00:10:45


Loģiski, ka katrā vietā Rainbow var notikt nedaudz atšķirīgi, jo mēs
taču neesam visi vienādi! Rainbow ir tāda, kādi ir tās cilvēki, tāda
kādi ir "ļaunie&aprobežotie kapitālisti rietumeiropieši", tāda,
kādi ir krievi, amerikāņi, austrāļi, jordānieši, latvieši, meksikāņi
utt.
Bet visi ir brīvi cilvēki! Un neviens Tev neliek nekur piedalīties un
neko darīt, kur nu vēl lietot narkotikas. Rainbow nometnē narkotiku
lietošana nav vairāk izplatīta kā parastā lielpilsētā.

Tas viens
draugs Tev tiešām ir devis vērtīgu padomu.
...bail
viesis (81.198.186.xxx) 2006-02-02 23:29:26

ļoti iespējams, dadziem krievija šķitīs tuvāka nekā reinbovs kaut vai
tapēc, ka, ieejot vispasaules hipiju lapā, priekšā stāv uzraksti .Daudziem
padomju cilvēkiem ir nelāgas asociācijas ar kapitālismā valdošajiem
noteikumiem(kaut vai no ikdienas pieredzes).Jaa jaa, sastājieties nu aplī.Mums
te ir neliela problēmiņa, Sergejs vakar nebja uz nometnes sapulcīti, tagad
visi sakām , tagad ievelkam kāsīti, bet tikai mierīgi.Tagad šļircīti.
what's your favorite drug? Tagad visi ejam skatīties ludziņu.
Varb;ut t;a
nav, visp;ar man viens draugs deva labu padomu:neruā ko nezini!Ja es brauktu ,
tad noteikti uz krieviju/Ukrainu
...
martins (81.198.186.xxx) 2006-01-26 17:01:48

interesanti vajadzees varbuut aizbraukt un ieveerteet iistu hipiju pasaakumu
man bija
ieva (80.233.179.xxx) 2006-01-24 16:24:42

lidojums
par to veselību
ieva (80.233.179.xxx) 2006-01-24 16:21:27

Krievijas/Ukrainas nometnēs nav nekādu probēmu ar veselību, ja kādam ir
problēmas, tad tās ir galvā.

Rainbow notiek visā pasaulē ik brīdi,
kamēr mēs te ejam uz darbu un sēžam pie kompja, arī šajā brīdī,
tādēļ kopumā neko īsti nokavēt nav iespējams.
Vienīgi visiem, sevišķi
jau "eiropas virzienā" orientētajiem, varētu būt interesanti to
piedzīvot tieši Krievijā.
...1975
viesis (81.198.154.xxx) 2006-01-20 23:24:59

veselibas laba .letak iesaku brauktr eiropas virziena.
:))
ieva (80.233.179.xxx) 2006-01-15 22:58:21

Kas nu kuram tuvāks.. Rainbow vienkārši ir drusku citi mērķi. Bet jābrauc
uz abiem!
...
linards (80.233.192.xxx) 2006-01-15 16:03:08

pieteikties nevajag, jo nav kur un kam...
vajag braukt - nāks vasara, gan
organizēsiemes
Sekojiet informācijai mūsu lapā!
***
viesis (87.110.19.xxx) 2006-01-15 15:02:09

njaa, tiešām interesanti...vai uz tām ir iespējams arī pieteikties...
unn
, ja mna jautā viedokli, kura pēc šī apraksta man likās pozitīvāka, tad
bez šaubām - Šipota
...
es etikis (80.232.241.xxx) 2005-11-28 20:40:10

visnotalj interesanti! kha
Only registered users can write comments!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Prev   Next >
 
© 2020 Hipiji.lv