Hipiji,lv jaunā lapa!
Digeri. Aiziet neaizejot. Drukāt E-pasts
Uzrakstīja Linards Zolnerovičs   
29.01.2008
BPK uz Sanfrancisko mērijas kāpnēm
BPK uz Sanfrancisko mērijas kāpnēm
The Free City Collective (Brīvās pilsētas kolektīvs)
1967. gada rudens - 1968. gada. pavasaris

1967 g. vasarā digeri šķīrās no sava pēdējā īpašuma - sava vārda. Turpmāk viņi sevi dēvēja par Brīvās pilsētas kolektīvu. Pēdējais viņu kā digeru rīkotais pasākums bija hipiju bēres 1967. g. 6. oktobrī. Šajā laikā vārda digeri lietošana jau bija pārlieku plaši izplatījusies, tās sevi dēvēja visdažādākie plaukstošās kontrkultūras nozarojumi.

Digeri pa to laiku paplašīnāju savu vīziju no "brīvās ielas" ietvariem līdz "Brīvās pilsētas"mērogiem, kas sevī ietvēra ne tikai Heitešberiju, bet arī daudzas citas Sanfrancisko piepilsētas. Digeri kā jau dzīves aktieri vēlējās redzēt savu ideju piepildījumu plašākā kontekstā. Brīvās pilsētas konvencija, Dzejas lasījumi uz pilsētas mērijas kāpnēm, pavasara un vasaras saulgriežu sagaidīšana - tie ir daži no pasākumu cikla, kas tika iecerēti kopējās enerģijas saliedēšanai un tālāk virzīšanai.

Bezmaksas ēdiena dalīšana pārtapa par bezmaksas ēdiena programmu. No vienkāršās svešinieku bezmaksas barošanas parkā Brīvās pilsētas kolektīvs uzsāka  bezmaksas pārtikas veikalu veidošana pilsētas rajonos. Vēlāk tā izvērtās par Pārtikas brālību, kas turpināja šo ideju par nelielu samaksu. Digeru Brīvās kustības enerģija vēlreiz mainīja savu virzību, šoreiz no ielām atpakaļ jauno kopienu sienās, kas bija uzplaukušas daudzviet pilsētā vecajās Viktorijas laika koka ēkās.

Digeru jeb brīvās pilsētas kolektīva piedāvātā programma bija gana pragmatiska un vienkārši piepildāmā, un ar to viņu vēršas gan pie visiem Sanfrancisko iedzīvotājiem, gan pie pilsētas varasvīriem:
1. Pilsētas īpašumā esošās neaizņemtās ēkas atdot atpakaļ cilvēkiem, kuri tās atjaunotu, izrotātu un varētu dzīvot tajās bez maksas;
2. Visu pārtiku un materiālus, kas nav iekļauti pastāvošajās labklājības programmās, atdot atpakaļ cilvēkiem, veidojot desmit autonomus bezmaksas vietējo rajonu  veikalus, kuru īres maksu apmaksātu pilsēta;
3. Dot pieeju drukas iekārtām un transportam bezmaksas jaunumu izplatīšanai pilsētā, lai cilvēki vairāk iepazītu viens otru un veidotu vairāk savstarpējo tiešo sakaru;
4. Pilsētai nodrošināt līdzekļus autonomai pilsētas, planētas un tās brīvo būtņu svētku svinēšanai pilsētas kopienās;
5. Atcelt atļaujas un ierobežojumus brīvām cilvēku dzīves izpausmēm parkos un citās sabiedriskajās vietās;

Kopš 1968. gada aprīļa vidus BPK biedri sanāca kopā gandrīz katru dienu uz dzejas lasījumiem, dažādiem hepeningiem, dziedāja, dalīja bezmaksas ēdienu, izplatīja  uzsaukumus - cerībā pamudināt pilsētas tēvus, iedzīvotājus un vienkārši garāmgājējus pievienoties kopīgam fiziskam un garīgam mielastam. Zināmā mērā digeru rīcība bija iecerēta kā sociāls LSD - dzīves teātris iedarbojās uz klātesošos apziņu, mainot pierastos prāta atskaites punktus un paverot to jaunām iespējamībām.

1968.g. Vasaras saulgriežu aicinājums
1968.g. Vasaras saulgriežu aicinājums
Kaut arī šīs aktivitātes deva kustībai jaunus biedrus un enerģiju, paši digeri pēc divu gadu aktīvas darbošanās sāka saprast, ka pietuvojušies savu iespēju robežām. BPK maijā izdeva savu pēdējo izdevumu, plānojot pēdējo pasākumu uz vasaras saulgriežiem ar nosaukumu "Sanfrancisko ieiet mūžībā". Digeri saprata, ka pilsētas tēvi nekad neatteiksies no privātīpašuma idejas, un negribēja pieredzēt reālu savu ideju krahu. Nodemonstrējuši līdzekļus, kā ar reālu darbību iemiesot Brīvās pilsētas ideju ikdienas dzīvē, viņi vīzijas iemiesošanu realitātē atstāja uz pašu Sanfrancisko iedzīvotāju sirdsapziņas.

The Digger Papers (Digeru raksti)
1968. gada augusts

Lai savu vīziju nodotu arī pārējai pasaulei, digeri 1968. gada augustā publicēja pēdējo kopīgo izdevumu - The Digger Papers. Tie iznāca 40 000 eksemplāru bezmaksas tirāžā un saturēja gan jaunus darbus, gan iepriekšējo divu gadu spēcīgākos manifestus, tostarp klasisko Trip Without A Ticket (Ceļojums bez biļetes). Digeru un brīvās pilsētas filozofijas kopsavilkums atrodams šo rakstu centrālajā, Grogana, tekstā -  The Post-Competitive, Comparative Game of a Free City. Tajā dzīves aktieriem tiek ieteikts apvienoties ar pagrīdes bandām, militārām revolucionārajām grupām un citiem dzīves aktieriem, kas atrodami visos urbānajos centros. Iezīmēta arī brīvo aktivitāšu shēma, kas nodrošinātu pagrīdes ekonomisko autonomiju - bezmaksas pārtikas uzkrāšanas un sadales centri, bezmaksas autoparka garāžas un darbnīcas, brīvās pilsētas bankas, kas nodrošinātu nepieciešamos naudas līdzekļus pagrīdes dzīves periodam u.c. Katrā brīvajā pilsētā nepieciešams arī centrs, kas koordinētu visas aktivitātes. Netiek aizmirsta arī rokmūzikas kā kultūras revolūcijas nesējas nozīme, veidojot brīvo pilsētas mūziku.

Digeru rakstu izdevums oriģinālvalodā lasāms šeit: http://www.diggers.org/digger_papers.htm

Pēc vasaras saulgriežiem BPK pamatlicēji devās dažādos virzienos. Daži iesaistījās ekoloģiskajā kustībā, kāds pievienojās Elles eņģeļiem, vēl citi nodibināja Black Bear Ranch komūnu pamestā ogļraču ciematā Kalifornijas ziemeļos. Nevar teikt, ka digeru kustība būtu izjukusi vai cietusi neveiksmi. Bezmaksas ēdiens un medicīna bija pagaidu pasākumi, reaģējot uz aktuālo situāciju, masveida jaunatnes pieplūdumu Sanfrancisko, tomēr tās nebija digeru kustības veidotāju principālās intereses. Vēlāk, nodot šīs institūcijas vietējās baznīcas un citās rokās, digeri atstāja Sanfrancisko, izveidojot atbalsta punktus dažādās Savienoto valstu vietās. Tur viņi apvienojās ar citām grupām un izveidoja Brīvo ģimeni, kura neformalizētā veidā pastā vēl joprojām, daudzi digeru bērni un mazbērni vēl aizvien pazīst viens otru. Un visi kopā viņi turpina iesākto lietu.
Komentāri
Only registered users can write comments!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Prev   Next >
 
© 2022 Hipiji.lv